Słonecznica (Leucaspius delineatus)

Słonecznica (Leucaspius delineatus).

Jest to gatunek szeroko rozprzestrzeniony w Europie, od Renu aż po Wołgę, występujący w wodach stojących i wolno płynących. W kraju słonecznicę można odłowić w rowach, zatokach jezior, odnogach rzek, w miejscach gęsto porośniętych roślinnością i nasłonecznionych. Chętnie przebywa w wolnej toni wodnej, tuż pod powierzchnią. Stosunkowo łatwo złowić ją podrywką, zachęcając do podpłynięcia rzucanym na powierzchnię wody chlebem, ciastem itp. Przy wyjmowaniu z sieci należy uważać, aby nie doszło do drobnych uszkodzeń ciała, które stają się później powodem śmierci delikatnych rybek. Słonecznica dorasta zwykle do 6 cm, rzadziej 9 cm długości. Ciało jej jest wydłużone, bocznie spłaszczone, paszcza skierowana ku górze. Płetwa ogonowa jest ostro zakończona. W odróżnieniu od podobnej do niej uklei ma niepełną, dochodzącą do krawędzi płetwy piersiowej, linię boczną. Ubarwienie grzbietu szaro-oliwkowe aż do zielonego, boki srebrzyste, tęczowo połyskujące. Na wysokości płetwy odbytowej zaczyna się niebieskostalowy pas, który kończy się u nasady ogona. Różnice płciowe u słonecznic są w zasadzie niewidoczne, chociaż samiec jest nieco smuklejszy. W czasie tarła samiec pokrywa się wysypką godową, u samicy zaś wykształca się pokładełko.

W akwarium dla słonecznic, o pojemności ponad 60 litrów, powinno być obok kilku miejsc gęsto obsadzonych roślinami dużo miejsca do pływania. Należy pamiętać o szybie nakrywowej i o tym, że dla tych ryb korzystny jest dopływ światła słonecznego. Temperatura wody w akwarium nie powinna przekraczać 20°C. Filtrowanie i przewietrzanie wody nie jest konieczne. Wymagają go jedynie przejściowo świeżo odłowione ryby. W akwarium słonecznice najlepiej czują się w stadzie składającym się z kilkunastu sztuk. Doskonale nadają się do większego zbiornika ogólnego. Pływają w górnych warstwach wody.

W przyrodzie słonecznica odżywia się planktonem, opadającymi na powierzchnię owadami oraz glonami. W akwarium można ją przyzwyczaić do pokarmu mrożonego i suchego. W warunkach naturalnych słonecznica dojrzewa płciowo już w 1. roku życia, w akwarium później. Tarło odbywa w kwietniu i maju. Samica składa na roślinach do 150 jaj (zwykle mniej) o wielkości 1,5 mm. Młodym, które wylęgają się po 3—7 dniach, opiekuje się samiec. W akwarium rozmnażanie niekiedy udaje się, młode można wyżywić pokarmem pyłowym i glonami. Słonecznica żyje do 4 lat.