RYBY ŁATWE W UTRZYMANIU

RYBY ŁATWE W UTRZYMANIU.

Zakładając pierwsze akwarium niedoświadczeni akwaryści najczęściej popełniają błąd umieszczając w nieustabilizowanym zbiorniku ryby trudne w hodowli. Gdy woda nie jest jeszcze „dojrzała” rozwijają się w niej bakterie, które powodują, że niektóre gatunki ryb wymierają lub chorują. Jeżeli już koniecznie chcemy w nowo powstałym zbiorniku umieścić nowych mieszkańców powinny to być w głównej mierze tak zwane ryby łatwe w utrzymaniu

Okres stabilizacji akwarium trwa około dwóch tygodni zanim w filtrze zaczną powstawać bakterie nitryfikacyjne odpowiedzialne za wyniszczanie szkodliwych dla rybek akwariowych bakterii. Twarda woda o nieodpowiednim PH powoduje, że rybki częściej chorują, a wręcz mogą nie przetrzymać takich warunków. Są oczywiście ryby mniej odporne, ale są również bardzo wytrzymałe. Jeżeli jesteśmy niecierpliwi i koniecznie chcemy wraz z nowym akwarium wprowadzić nowych domowników postarajmy się przynajmniej, by były to tak zwane ryby łatwe w hodowli.

 

Drugim kardynalnym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest zakup ryb niezgodnie z trybem życia, który lubią prowadzić. Są gatunki stadne żyjące w grupach, ale są również gatunki, które mogą żyć tylko w pojedynkę, bez drugiego osobnika. Dobrze byłoby dowiedzieć się co nieco o danym rodzaju, by rybki czuły się u nas szczęśliwe. Gdy nasi pupile będą czuć się mało komfortowo w naszym akwarium, możemy być niemal pewni, że wkrótce na coś zachorują.

 

Ryby łatwe w utrzymaniu dla początkujących akwarystów

  • Gupik pawie oczko (łac. Poecilia reticulata)
  • Danio
  • Kirysek metaliczny (Corydoras aeneus)
  • Razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha)
  • Neon Innesa (Paracheirodon inne si)
  • Żałobniczka zwyczajna (Gymnocorymbus ternetzi)