Przetacznik – Pływacz – Lobelia

Przetacznik bobowniczek (Veronica beccabunga). Należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Występuje w Europie, północnej i zachodniej Azji oraz północnej Afryce. W Polsce można go znaleźć na brzegach rowów, potoków łąkowych, a także w wodach stojących na nizinach i pogórzu. Łodyga wznosi się lub płoży, dorasta do 40 cm długości i rozgałęzia się. Liście, siedzące lub osadzone na krótkich ogonkach, ustawione są krzyżowo naprzeciwległe. Blaszka liściowa jest zielona, lśniąca, o kształcie eliptycznym, długości 4 cm i szerokości 2,5 cm. Brzegi liści są karbowane. Przetacznik bobowniczek kwitnie od maja do sierpnia. Ma niebieskie kwiaty. Najlepiej nadaje się do obsadzania brzegów stawu ogrodowego lub pojemników na balkonie i w lodżii. Rośnie dobrze zarówno na podłożu wilgotnym, jak i w płytkiej wodzie. W akwarium, do którego stosunkowo łatwo przystosowuje się, należy zapewnić mu wodę o niskiej temperaturze, piaszczyste podłoże i dobre oświetlenie. W dobrych warunkach pozostaje zielony przez cały rok. Sadzi się go pojedynczo wśród roślin o pierzastych liściach lub grupowo w tylnej lub środkowej, dobrze oświetlonej części zbiornika.

Pływacz zwyczajny (Utricularia vulgaris). Należy do rodziny pływaczowatych (Lentibulariaceae). Występuje w Europie, północnej Azji i Ameryce Północnej. W Polsce można go znaleźć na nizinach: w starorzeczach, płytkich jeziorach, bagnach, torfowiskach. Pływający pęd tej rośliny dochodzi do 1 m długości. Liście są pierzastodzielne, jasnozielone, osadzone naprzemianlegle, podzielone na nitkowate odcinki. Każdy z nich jest zaopatrzony w liczne pęcherzyki, które są pułapkami na drobne zwierzęta wodne, np. oczliki i rozwielitki. Pływacz zwyczajny kwitnie od czerwca do sierpnia. Ma stosunkowo duże, złociste kwiaty. W akwarium powinien mieć wodę o temperaturze poniżej 22°C, miękką, lekko kwaśną. Lubi rozproszone światło. Silne oświetlenie powoduje, że szybko pokrywa się glonami. Można przytwierdzić go do podłoża lub pozwolić mu, aby tak jak w wodach naturalnych pływał swobodnie w toni wodnej. Należy pamiętać, że pływacz zwyczajny może stanowić zagrożenie dla najmniejszego narybku. W dobrym oświetleniu nie zamiera na zimę. Jeśli wytworzy pączki zimowe, można je przechować do wiosny w wilgotnym mchu lub w szalce z zimną wodą.

Lobelia jeziorna (Lobelia dortmanna). Należy do rodziny lobeliowatych (Lobeliaceae). Występuje w Europie i Ameryce Północnej. W Polsce jest rzadko spotykana. Można ją znaleźć w mało żyznych jeziorach na Pomorzu. Jest to bylina o wstęgowatych liściach zebranych w gęste rozety. Liście, o długości do 10 cm i szerokości do 5 mm, są na szczytach zawinięte. Lobelia kwitnie w lipcu i sierpniu. Białawe kwiaty wynurzają się ponad powierzchnię wody. W akwarium wymaga dobrego oświetlenia, najlepiej z dodatkiem słonecznego, wody o temperaturze poniżej 18°C i odczynie nieco kwaśnym lub obojętnym, piaszczystego podłoża. W korzystnych warunkach lobelia jeziorna pozostaje zielona na zimę. Zwykle jednak po kilku latach zamiera w akwarium. Sadzi się ją pojedynczo w środkowej lub przedniej części zbiornika. Rozmnaża się za pomocą rozmnóżek tworzących się na liściach rośliny macierzystej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *