Ponikło – Czermień – Rzęsa

Ponikło igłowate (Eleocharis acicularis). To kosmopolityczna roślina z rodziny turzycowatych (Cyperaceae), pospolita w naszym kraju. Tworzy liczne formy — od wodnych po lądowe. Występuje w strefie brzegowej i przybrzeżnej płytkich wód stojących, na okresowo zalewanych wodą łąkach. Kłącze rośliny jest cienkie, płożące się. Bezlistne łodygi o szerokości 0,3 mm wznoszą się rozetowato na wysokość 20 cm. Mają igłowaty kształt i jasnozieloną barwę. Ponikło wodne kwitnie od maja do września. Kwiaty ma niepozorne, zebrane na szczycie w kłos. Do warunków w akwarium roślina ta przystosowuje się dobrze, pozostaje zielona także w zimie. Wymaga dobrego oświetlenia, jako podłoża nie-przemytego piasku. Skład chemiczny wody nie odgrywa większej roli. Ponikło sadzi się grupowo w przedniej lub środkowej części zbiornika. Rozmnaża się przez podział kłącza.

Czermień błotna (Calla palustris). Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. U nas można ją spotkać na podmokłych łąkach, bagnach i torfowiskach. Ma mocne, zielone, rozgałęzione kłącze, z którego wyrastają ciemnozielone, połyskujące, sercowate, osadzone na ogonku, blaszki liściowe o długości do 10 cm. Czermień błotna kwitnie od maja do sierpnia, kwiaty mają żółtawą barwę. Kwiatostan obejmuje atrakcyjnie wyglądająca podsadka, która od zewnątrz jest zielona, a od wewnątrz biała. Owoce, czerwone jagody są trujące. Gatunek ten nadaje się do dekorowania zbiorników na wolnym powietrzu. Może też być sadzony w pojemnikach umieszczonych na balkonie lub w lodżii wypełnionych gliną i ziemią z dużym dodatkiem niskiego torfu.

Rzęsa trójrowkowa (Lemna trisulca). To kosmopolityczna roślina należąca do rodziny rzęsowatych, pokrywająca powierzchnię zbiorników wodnych. Jest ona bardziej dekoracyjna niż rzęsa drobna (Lemna minor). W czasie kwitnienia pływa po powierzchni wody, poza nim jest zanurzona. Pędy ma rozgałęzione, cienkie, lancetowate, o długości do 10 mm, jasnozielone, połączone ze sobą na krzyż. W akwarium rzęsa trójrowkowa, a także rzęsa drobna, rośnie dobrze, wymaga jednak częstego przerzedzania. Pozostaje zielona także w zimie.