Mszaki (Bryophyta)

Mszaki (Bryophyta)

Roślinami bardziej złożonymi niż glony są mszaki. Należą do nich, przechodzące przemianę pokoleń, wątrobowce (Hepaticae) i mchy (Musci).

Wgłębka pływająca (Riccia fluitans).

Jest to kosmopolityczny wątrobowiec z rodziny Ricciacae, który można znaleźć w spokojnych zatoczkach jezior i stawów, w miejscach zarówno ocienionych jak i nasłonecznionych. Wgłębka ma postać bezkorzeniowego liściopędu podzielonego na wąskie, o szerokości 0,5—1 mm łatki, pływającego po powierzchni wody, na której tworzy zielony kobierzec. Czasami pływa pod powierzchnią wody przyczepiona do podwodnych przedmiotów. Jest to roślina bardzo polecana do akwarium. Rośnie dobrze w wodzie zimnej i ciepłej (lepiej w nieco kwaśnej i miękkiej) przy umiarkowanym lub dobrym oświetleniu. Rozmnaża się szybko przez podział.

Zdrojek wodny (Fontinalis antipyretica).

Jest to mech z rodziny Fontinalaceae pospolicie występujący w wodach płynących i stojących półkuli północnej. Rośnie on najczęściej przyczepiony do podwodnych przedmiotów i kamieni. Do akwarium najlepiej przynieść zdrojka wodnego z wód stojących. Jest to mała, aczkolwiek największa wśród wodnych mchów krajowych, delikatna roślina o mocno rozgałęzionym pędzie, pokrytym ciemnozielonymi drobnymi listkami. Liście o długości do 8 mm są zmienne w kształcie i ułożone spiralnie. W akwarium zdrojek powinien być sadzony pojedynczo, w miejscach ocienionych. Skład chemiczny wody nie ma większego znaczenia dla tej rośliny, natomiast należy pamiętać, że w wodzie o temperaturze powyżej 20°C zwykle zamiera.