Karmienie ryb akwariowych

Karmienie ryb akwariowych.

CZYM KARMIĆ RYBKI?

By utrzymać ryby zdrowe i w dobrej kondycji, ich jadłospis powinien być na tyle urozmaicony, by nie brakowało im żadnych elementów. Odpowiednie karmienie ryb akwariowych jest niezbędne do tego, by z jednej strony utrzymać akwarium w czystości, a z drugiej, by naszym pupilom dobrze się żyło. Niezwykle istotne jest to, czym karmimy nasze rybki, ale również jak. Rybek bowiem nie wolno przekarmiać, ale również głodzić. Nauczenie się odpowiedniego dozowania jedzenia jest trudne, ale nie niemożliwe.

 

Karmienie ryb akwariowych nie może polegać na tym, że dajemy im jeść, kiedy tylko mamy ochotę im coś wrzucić. Posiłki powinny być podawane zgodnie z ich cyklem dziennym. Część ryb przyjmuje posiłki tylko rano, a część rano i wieczorem. Nie ważne, że nasypiemy im jedzenie w południe, ponieważ zamiast zjeść, pokarm będzie tylko pływać w wodzie i zanieczyszczać ją.

Generalna zasada mówi, że należy karmić rybki akwariowe dwa razy dziennie, a pokarm powinien zniknąć z akwarium w ciągu dwóch minut.

Czym karmić rybki?

Do wyboru mamy mnóstwo rodzajów pokarmów, które możemy dostać w sklepach zoologicznych. Większość z nich jest dobrze przygotowana i dostarcza rybkom to, co jest najcenniejsze. Jednak, gdy poprzestaniemy na wyłącznie jednym rodzaju, z pewnością naszym rybkom w pewnym momencie zabraknie chęci do jedzenia. Dlatego właśnie pokarm dla rybek powinien być często urozmaicany.

Płatki, tabletki i granulki dla rybek

Najważniejsze, to pozyskanie umiejętności odczytywania informacji zawartych na etykietach. Niestety wielu producentów pokarmów dla rybek zamiast naturalnych pokarmów umieszcza w nich różne związki chemiczne. Oczywiście najlepsze będą pokarmy oparte o naturalne białko pochodzące z ryb, gdyż jest ono bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe i witaminy. Dzięki badaniom przeprowadzanym na rybkach, producenci pasz poczynili znaczne postępy przygotowując coraz lepsze płatki, tabletki, czy granulki. Rodzaj pokarmu zależy oczywiście od rodzaju rybek i trybu ich życia. Jeżeli są to gatunki, które większość czasu spędzają przy dnie, sypanie im płatków nic nie da. Dla nich najlepsze będą tabletki, które opadną na dno, a rybki będą skubać. Płatki z kolei przeznaczone są dla rybek, które chętnie podpływają do tafli wody i żerują w środkowej części akwarium. Nieco bardziej uniwersalnym rodzajem pokarmów dla rybek są powoli opadające granulki. Zmierzającymi do dna granulkami mogą posilać się zarówno rybki przypowierzchniowe, jak również te żerujące w dolnej części zbiornika. Granulki są ciekawym rozwiązaniem dla akwarystów, którzy lubią podglądać swoje rybki podczas posiłków.

Pokarmy liofilizowane dla ryb

Pokarmy liofilizowane, to nic innego jak suszone kawałki lub w całości larwy komara, kryla, krewetki itp. Są to bardzo bogate w minerały produkty, które jednak z racji swojej lekkości (pływają przy powierzchni) bardziej przypadną do gustu rybkom przypowierzchniowym. Jako uzupełnienie mogą być przeznaczone dla ryb akwariowych mięsożernych.

Pokarmy mrożone dla ryb

Kupując pokarm mrożony powinniśmy zawsze zwracać uwagę na ich wygląd. Mrożone pokarmy są bardzo wartościowe dla rybek, o ile zostały dobrze przygotowane. Pamiętać należy, iż zawsze przed podaniem trzeba je przemyć!!!

Żywy pokarm dla ryb

Doskonałym pokarmem dla wielu gatunków ryb, jest żywy pokarm. W specjalistycznych sklepach zoologicznych dostaniemy taki pokarm bez trudu. Krewetki, czy rozwielitki nie są tanie, lecz dobrze byłoby od czasu do czasu zafundować naszym przyjaciołom takie rarytasy. Dlaczego ten rodzaj pokarmu jest tak bardzo ważny dla ryb? Otóż ma on ogromny wpływ na tarło

Każdy, kto ma rybki zastanawia się, po czym poznać, że są w dobrej kondycji. Spoglądając na psa, czy kota natychmiast widzimy, czy jest on zdrowy, czy chory. A jak poznać, czy rybki są zdrowe? Właśnie podczas dokarmiania! Gdy pokarm, który wrzucimy znika bardzo szybko, oznacza to ni mniej ni więcej, że nasze rybki są super zdrowe!!!!