Jelec (Leuciscus leuciscus)

Ryby należące do rodziny karpiowatych mają największy udział w zasiedlaniu śródlądowych wód słodkich. Cechą tej rodziny jest brak zębów w szczękach, zamiast nich występują 1—3 rzędy tzw. zębów gardłowych. Niektóre gatunki, jak np. karp czy lin, mają duże znaczenie gospodarcze.

Jelec (Leuciscus leuciscus).

Występuje w Europie na wschód od Pirenejów i na północ od Alp, najczęściej w wodach płynących. Można go odłowić w rzekach i potokach o dnie kamienistym, żwirowatym lub piaszczystym. Przebywa zwykle w górnych warstwach wody. Łowienie jelca podrywką jest trudne, ponieważ jest on bardzo szybki. Najlepiej więc kupić go od wędkarzy. Jelec nie ma wymiaru ani okresu ochronnego. Dorasta do 25 cm długości. Jego ciało jest wydłużone, bocznie spłaszczone, paszcza mała o dolnym ustawieniu. Pełna linia boczna przebiega łagodnym łukiem w stronę podbrzusza. Grzbiet ciemny, boki ciała i brzuch srebrzystoszare, połyskujące. Płetwy, poza grzbietową i ogonową, żółtawe.

Szarością ubarwienia i wciętą płetwą odbytową odróżnia się od większego, jaśniej ubarwionego i mającego zaokrągloną płetwę odbytową klenia. W okresie tarła samica jest pełniejsza, a samiec pokrywa się wysypką godową.

Pojemność akwarium dla jelca powinna przekraczać 100 litrów, gdyż wymaga on dużo przestrzeni do pływania oraz sporo kryjówek z gałęzi. Dno powinno być żwirowe, uzupełnione licznymi otoczakami, woda czysta i zimna (o temperaturze nie przekraczającej 18°C). Konieczny jest ruch wody, okresowe przewietrzanie i filtrowanie. Jelca najlepiej trzymać w stadku złożonym z kilku do kilkunastu młodych osobników. Są to przyjazne, żwawe ryby, przebywające zwykle w górnej części akwarium. W przyrodzie odżywiają się drobnymi zwierzętami wodnymi, opadającymi na powierzchnię wody owadami i ikrą innych ryb. W akwarium można je nawet przyzwyczaić do pokarmu suchego. Dojrzałość płciową uzyskują w 3. roku życia, tarło odbywają w kwietniu i maju. Jaja w liczbie około 17000 sztuk od samicy, o średnicy około 2 mm, składane są na roślinach. Brakuje opisów rozmnażania się tej ryby w akwarium. Jelec żyje do 12 lat.