Gdzie postawić akwarium?

Gdzie postawić akwarium?

POŁOŻENIE AKWARIUM

Wiele osób kupuje akwarium traktując je jak zwykły mebel. Wydaje im się, że można je postawić tam, gdzie będzie ono świetnie komponować się z innymi meblami lub gdzie będzie dawało przyjemny nastrój. Gdy po kilku dniach pojawią się w nim glony i bakterie zastanawiają się z jakiego powodu tak się dzieje. Miejsce  na zbiornik nie może być przypadkowe, a z pewnością nie każdy pokój jest do tego odpowiedni. Powstaje więc pytanie: Gdzie postawić akwarium?

DALEKO OD OKNA

Niezależnie czy posiadamy akwarium z rybami, czy akwarium holenderskie jego położenie i dostęp do światła dziennego ma ogromne znaczenie. Większość osób niestety popełnia błąd ustawiając je blisko okna, by rybki i rośliny były dobrze oświetlone. To sprawia, że po kilku dniach lub tygodniach pojawiają się w zbiorniku również różnego rodzaju glony. Co za tego wynika? Najlepszym miejscem na akwarium będzie oczywiście ten kąt pokoju, który jest najbardziej zacieniony i oddalony od okna. Nie oznacza to jednak, że rybki mają mieszkać w ciemnościach. Wcale nie! Najlepszym źródłem światła dla rybek akwariowych są specjalne świetlówki z filtrami UVA i UVB, które oprócz dostarczania oświetlenia, zapewniają eliminację glonów.

 

DALEKO OD ŹRÓDŁA CIEPŁA

Miejsce bardzo nasłonecznione, to nie jedyny obszar, w którym glony uwielbiają się rozwijać. Generalnie glony uwielbiają, gdy jest bardzo ciepło. Łatwo zatem domyślić się, że pobliże grzejnika, kominka, czy nawiewu z kominka również nie jest doskonałym uplasowaniem naszego akwarium.

Akwarium nie może jedynie stanowić elementu dekoracyjnego. Magia zbiornika i klimat, który ono daje (polecają je specjaliści od Feng Shui) są ważne, lecz nie zapominajmy, że jednak rybki akwariowe też czują i mają swoje potrzeby. Ustawiając akwarium w zacienionym miejscu i dołączając do niego sprzęt akwarystyczny, który zapewnia właściwą porcję światła i ciepła, zapewniamy naszym pupilom warunki, których wymagają.

 

AKWARIUM BLISKO PRĄDU

Umieszczając akwarium w pokoju pamiętać należy, że wymaga ono właśnie sprzętu jak oświetlenie, filtr, napowietrzacz itd. Będziemy zatem potrzebować prądu. Dlatego właśnie zbiornik powinien stać w pobliżu kontaktu. Gdy już znajdziemy dobre miejsce na nasz zbiornik pamiętajmy, że nie powinno się je dosuwać do samej ściany. Pozostawienie przestrzeni około 10 cm daje swobodę ukrycia kabli od sprzętu akwarystycznego.

Jeżeli nie kupiliśmy specjalnej szafki, na której umieszcza się akwarium, zadbajmy przynajmniej o to, by podłożyć pod nie matę z polistyrenu. Mata zabezpieczy przed uszkodzeniem mebli, gdy niechcący kapnie nam trochę wody. Podkładka pod akwarium powinna być nieco większa niż podstawa samego zbiornika. Nie wygląda to zbyt estetycznie, lecz mamy pewność, iż mebel nie zniszczy się.

Akwarium daje każdemu człowiekowi niezwykłe doznania. Siedząc wieczorem, gdy w pokoju dobiega tylko światło z akwarium rozpraszane przez wodę, mamy wrażenie, że ta chwila mogłaby trwać wiecznie. Aby to było możliwe, koniecznie musimy wiedzieć, gdzie postawić akwarium. Lecz, gdy popełniliśmy błąd i glony rozwinęły się już w szybki sposób mamy jeszcze szansę. Konieczna jednak będzie systematyczna pielęgnacja akwarium. W artykule „jak pielęgnować akwarium” dowiecie się jak to właściwie robić.