Akwarium tropikalne

Akwarium tropikalne – pielęgnice.

Akwarium, to piękne hobby, a przede wszystkim robiące wrażenie na każdym, kto nas odwiedza. Bywają akwaria bardziej lub mniej ładne, lecz jedno jest pewne! Gdy zbiornik, który posiadamy, to będzie akwarium tropikalne, z pewnością nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.

Choć akwarium tropikalne nie jest tanie, to jednak warto dowiedzieć się jak się je urządza i jak trzeba je pielęgnować. Tego rodzaju zbiornik określany jest często, jako akwarium z wodą słodką, a zamieszkiwać je mogą wyłącznie ryby z wód słodkowodnych.

W dzisiejszym artykule przybliżymy pielęgnice z jezior afrykańskich. Ten rodzaj rybek akwariowych cechuje bogate ubarwienie, lecz wymagają one stworzenia specjalnych warunków.

 

PIELĘGNICE Z JEZIOR AFRYKAŃSKICH

W większości przypadków pielęgnice, które można kupić w sklepach zoologicznych pochodzą z hodowli. Ponieważ ryby te są na liście zagrożonych i wymierających gatunków, dlatego zabrania się ich łowienia w naturze. Istnieje jednak sposób na określanie, która ryba jest bardziej zbliżona do tej występującej w naturze. Dla określenia stosuje się kategoryzację „F1”, co oznacza, że jej rodzice pochodzą z jeziora, natomiast „F2”, to pokolenie następne, „F3” kolejne … itd.

W Afryce jest wiele jezior obfitujących w piękne gatunki ryb słodkowodnych. Są jednak takie, jak jezioro Malawi, Tanganika, czy Victoria, które preferują zaawansowani akwaryści, że względu na to, że ryby z nich są najbardziej kolorowe.

Pamiętać należy, że ryby te mają swoje wymagania. Zbiorniki 250-cio listowe, to absolutne minimum, nawet jeżeli będą w nich przebywać małe rybki.

 

Jakość wody

Pielęgnice z jezior afrykańskich są relatywnie odporne. Mimo wszystko wymagają wody wapiennej, azotanów i azotynów. Gatunek ten jak mało który jest silnie zanieczyszczający środowisko, w którym mieszka

Akceptowalne warunki:
PH : od 7 do 8,5
KH : od 6,5 do 10
Temperatura : od 18°C do 27°C

Idealne warunki:

PH: od 7,5 do 8

KH: od 7 do 8

Temperatura: od 22 do 25°C

 

WAŻNE INFORMACJE

Hodując pielęgnice w celu utrzymania odpowiednich parametrów wody niezwykle ważna jest filtracja i napowietrzanie

Napowietrzacz idealnie dobrany do wielkości akwarium pozwala utrzymać odpowiednie PH i powoduje wzrost „dobrych” bakterii

Moc filtra do akwarium z pielęgnicami: około 200 litrów / h będzie odpowiednia do akwarium o pojemności 300 litrów. Cena zakupu z pewnością będzie wysoka, lecz dzięki temu będzie mniejsze zużycie energii

W akwarium z pielęgnicami zaleca się unikanie roślin, a jeżeli już chcemy umieścić powinny to być rośliny mocne, ponieważ ryby mogą je zniszczyć lub zjeść

WAŻNE: nigdy nie wolno umieszczać w akwarium ziemii próchniczej, ponieważ rybki uwielbiają drążyć w podłożu.

 

Choroby pielęgnic

Gdy nasze rybki zachorują zaleca się stosowanie soli. Ryby dobrze znoszą wzrost zasolenia wody. Dodatkowo można podmieniać wodę każdego dnia przez okres tygodnia, lecz nie więcej niż ¼.

Podczas gdy ryby dobrze znoszą wzrost zasolenia, okazuje się, że spadek ilości soli już niekorzystnie. Gwałtowne spadki mogą doprowadzić nawet do pomoru.

KILKA PRZYKŁADÓW PIELĘGNIC

Aulonocara / Haplochromis / labidochromis / metriaclima / maylandia / Labeotropheus